Ochránci Prokopského údolí žádají o zřízení vrchního státního dozoru

© Česká inspekce žívotního prostředí , veškeré informace uvedené na těchto stránkách mohou být šířeny pouze ze souhlasem ČIŽP a pokud bude ČIŽP uvedena jako autor.


Právo 20.3.2001

Ochránci Prokopského údolí žádají o zřízení vrchního státního dozoru

O vrchní státní dozor v přírodním parku Prokopské a Dalejské údolí chce dnes ministerstvo životního prostředí požádat Společnost pro ochranu Prokopského a Dalejského údolí. Právu to potvrdil její člen Josef Matoušek.

“Nemusí se o ně starat. Stačí, když bude vykonávat dozor, tedy kontrolovat kroky magistrátu nebo prověří to, co už radnice udělala a co chystá. Výstavba cestní sítě je chvályhodná, ale je-li za rok nefunkční, je to špatné,” řekl Matoušek.

Společnost delší dobu kritizuje výstavbu cest, která v parku probíhala. “Magistrát tam vjel s buldozerem a z přírodní rezervace odvezl asi osm tisíc metrů čtverečních povrchu. Udělal cestu, přitom stačilo opravit polní stezku, vedoucí pár desítek metrů dál. Šlo o to, aby si někdo namastil kapsu,” tvrdí Matoušek.

Magistrát se podle něj při správě parku dopustil několika vážných nedostatků, jak v péči o les, skalní stepi, tolerováním černých staveb nebo skládek. “Firma, která cesty budovala, dostala za poničení přírodní rezervace pokutu 500 tisíc korun. Přesto ji magistrát nechá zpracovat plán péče o tuto lokalitu,” vysvětlil Matoušek, proč se společnost rozhodla obrátit na ministerstvo.

Podle vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Kateřiny Vaculové ale Kužvartův úřad vrátil tento případ k novému projednání kvůli nedostatku důkazů. “Inspekce životního prostředí musí prokázat, že to tak bylo nebo nebylo. pak to může pokračovat,” řekla. Matouškova tvrzení považuje za nesmyslná. “Tento okruh lidí usiluje o to, zřídit společnost s ručením omezeným, která by lokalitu udržovala. jde jen o peníze,” míní Vaculová.

Výstavba cest, která probíhala ve dvou etapách, podle ní ničemu neublížila. “Je tam nesmírný tlak na území. nachází se mezi sídlišti, a když by se to nechalo být, lidé by si cesty prošlapali. To by bylo horší,” dodala.

Lucie Fialová

Zveřejněno: 29.03.2001 –Admin Administrator ; Přečteno 10646 x
Vytisknout