Reakce ČIŽP na nepravdivé tvrzení Českého rozhlasu k odvolání bývalé ředitelky Oblastního inspektorátu v Ústí nad Labem

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) se důrazně ohrazuje proti zcela nepravdivé informaci odvysílané 11. 12. 2018 v pořadu Den v 60 minutách na stanici Český rozhlas Plus. Moderátor Martin Karlík v pořadu uvedl: „Když si lidé v Trmicích u Ústí nad Labem stěžovali na zápach lihovaru, postavila se na jejich stranu Česká inspekce životního prostředí. Ta samá inspekce se postavila proti nelegálně postavené fotovoltaické elektrárně v Krušných horách později odsouzeného kmotra Alexandra Nováka. Ředitelka dané pobočky inspekce Jana Moravcová ale za to dostala výpověď.“ 

Toto tvrzení není pravdivé. „Důvodem mého rozhodnutí odvolat Janu Moravcovou z funkce ředitelky Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem byla závažná manažerská pochybení, která v žádném případě nesouvisejí s výše uvedenými případy. Spojení těchto věcí je nesmysl. Mrzí mě, že veřejnoprávní Český rozhlas si před odvysíláním informaci neověřil,“ řekl ředitel ČIŽP Erik Geuss. Zdůraznil, že bývalá ředitelka byla odvolána z vedoucí pozice a byla jí nabídnuta odborná práce na oblastním inspektorátu, kterou však odmítla. Teprve poté dostala výpověď. 

Tato výpověď se poté stala předmětem pracovně právního sporu, který Jana Moravcová vedla s Českou inspekcí životního prostředí. Druhoinstanční Městský soud v Praze ve svém rozhodnutí ze dne 14. 11. 2018 výpověď uznal jako platnou. Nyní ČIŽP čeká na písemné vyhotovení rozsudku.

Zveřejněno: 13.12.2018 –Radka Nastoupilová ; Přečteno 762 x
Vytisknout