Stav ovzduší se měří,ale pokuty viníkům neudělují

© Česká inspekce žívotního prostředí , veškeré informace uvedené na těchto stránkách mohou být šířeny pouze ze souhlasem ČIŽP a pokud bude ČIŽP uvedena jako autor.


PRÁVO * středa 25. dubna 2001 – Východní Čechy

Stav ovzduší měří, ale pokuty viníkům neudělují

Na chodbě úřadu Městského obvodu Pardubice VII v Rosicích nad Labem dva důchodci zadumaně studovali grafy a tabulky s výsledky měření ovzduší z monitorovací stanice, která stojí od radnice jen několik metrů.

“Žiju tady dvaašedesát let, svůj pajšl věnuju patologickému ústavu. Každou lumpárnu ze syntézy nebo z ramovky hned cítím jako ránu kramlí mezi lopatky,” vysvětlil svůj zájem jeden z nich. Rosický městský obvod je totiž jako v kleštích sevřen mezi obří chemičkou Synthesia Pardubice a rafinérií Paramo.

Vzduch je pod kontrolou

Už čtvrtým rokem mají místní možnost se aktuálně informovat o stavu ovzduší v lokalitě Rosice, Ihrazenice a Trnová, informace dostávají i nedaleké Polabiny. “Průběžně vyvěšujeme výsledky měření na vývěsce, na úředních deskách a aktuálně jsou taky na internetu,” řekl Právu starosta Rosic Josef Škoda (nezávislý).

Připustil, že největší zájem je, když dojde do místní hospody fáma, že v některé z okolních fabrik došlo k havárii. “Systém měření, který provozujeme čtvrtý rok, je tu pro informovanost lidí, pro možnost včasného varování, ale zatím naštěstí slouží především pro vyvrácení fám a potlačování paniky,” dodal Škoda.

Přesto výsledky měření imisí, které se vždy v Rosicích vždy v dubnu celoročně vyhodnocují, potvrzují, že místní lidé jsou stále ještě dost zkoušeno. “Překročení limitů splodin dusíku jsme v minulém roce zaznamenali 155krát krátkodobě a po sedm dní byly překročeny 24hodinové limity. Osmkrát jsme registrovali výrazné překročení limitu toulenu. Sledujeme i oxidy síry a další organické látky, například benzén, vloni v červnu jsme zaznamenali po dobu 15 dnů i zvýšenou koncentraci ozónu,” informoval stručně z četných tabulek LEOŠ Hlavatý, který na radnici v Rosicích ručí za kontrolu životního prostředí.

Pokuta je jenom hrozbou

“Výsledky se k nám dodávají, všechny přešetřujeme,” řekl Právu Miroslav Rubeš z České inspekce životního prostředí. Připustil však, že to není dostatečný podklad pro udělení pokuty. “My musíme jednoznačně třeba Synthésii prokázat, že je vina na jejich straně, ve které výrobě a kdy k tomu došlo. Pokutu jen podle výsledků měření z Rosic jsme zatím neudělili, ale díky upozornění neustále přešetřujeme, vylučujeme možné zdroje. Například k toulenu, který se v Synthesii používá v desítkách výrob, už se nám okruh potenciálních viníků znečištění výrazně zužuje,” dodal Rubeš.

“Všechny trvalé zdroje nadměrného znečištění už byly v Synthésii a Paramu odstraněny, pokud jsou naměřeny zvýšené hodnoty, tak je to spíš výsledek technologie nekázně. Není náhodou, že se to stává, většinou v noci nebo o víkendech, kdy není podniková kontrola stoprocentní,” podotkl k problému Rostislav Jireš z Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové.

Připustil, že měřeními, stížnostmi a vytrvalým ústředním i mediálním tlakem se ovzduší na celém Pardubicku vylepšuje. “Spolu s občanskou technologickou nekázní nám v poslední době dělá největší problémy automobilová doprava. Imise z těchto zdrojů jsou už dnes podstatně závažnější. Při pokutování chemiček musí inspekce vycházet za zákona který hovoří o trvalém, dlouhodobém a opakovaném znečišťování. Musí jasně dokázat, vlastně chytit při činu,” upozornil Jireš.

“Rosická monitorovací stanice už není jediná, magistrát Pardubic od ledna provozuje druhou na Dukle v blízkosti Parama. Když se nám měření z Rosic potvrdí na Dukle, lépe se určuje zdroj znečištění a snáze se nám to bude prokazovat,” slíbil postup vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu Jiří Míča.

“Nechtěla jsem původně děti vychovávat v Rosicích, sama jsem tu vyrostla a někdy to bylo peklo, co jsme dýchali. Když jsme se vraceli ze školy v přírodě, strašně nám to tady smrdělo. Teď už je to lepší. Možná tomu i to měření přispívá. Dřív nám šéfové ze syntézky tvrdili, že se nám to zdá, nebo že smrad neškodí. Dnes už se ukecat nedáme,” varovala mladá maminka, která tlačila kočárek do kopce rosického nádraží.

Zdeněk Seiner

   

Zveřejněno: 25.04.2001 –Admin Administrator ; Přečteno 11786 x
Vytisknout