Za nesprávné provozování biofiltru uložili inspektoři ČIŽP pokutu sto tisíc korun

Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany ovzduší v Havlíčkově Brodě uložili pokutu sto tisíc korun společnosti AVE Žďár nad Sázavou s.r.o. za nesprávné provozování zařízení k omezování emisí z provozu bioplynové stanice ve Žďáru nad Sázavou.

„Při kontrole, kterou kontroloři provedli v březnu 2017, zjistili, že instalovaný biofiltr, který slouží jako koncové zařízení na likvidaci zejména pachových látek, byl po dobu minimálně dvou měsíců provozován s teplotou pod bodem mrazu. To mělo významný vliv na jeho správné fungování a zcela jistě představovalo zvýšenou zátěž pro okolní prostředí,“ řekl Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Havlíčkův Brod.

Dodal, že společnost AVE Žďár nad Sázavou s.r.o. porušila svoji povinnost tím, že se neřídila schváleným provozním řádem a dopustila provoz bioplynové stanice s prakticky nefunkčním zařízením k omezování emisí. Podle Panského je provoz bioplynové stanice zdrojem četnějších stížností na zápach a ze strany ČIŽP je mu věnována zvýšená pozornost. Sankce za pochybení v oblasti povinností legislativy životního prostředí byla tomuto provozu v minulosti uložena inspekcí opakovaně.

Proti uložené pokutě podala společnost odvolání k Ministerstvu životního prostředí, to ho však zamítlo a sankce byla v plné výši potvrzena. 

 

 

Zveřejněno: 29.01.2018 –Radka Nastoupilová ; Přečteno 725 x
Vytisknout