Zpráva o havárii ve Východočeské energetice a. s. Hradec Králové, transformátorovně Pardubice - sever

© Česká inspekce žívotního prostředí , veškeré informace uvedené na těchto stránkách mohou být šířeny pouze se souhlasem ČIŽP a pokud bude ČIŽP uvedena jako autor.


Dne 4. dubna 97 v pátek se měl uskutečnit převoz jednoho z transformátorů z transformovny v Pardubicích. Pro převoz byl připraven trailer. Během zvedání trafa na trailer za pomoci vzduchových polštářů se trafo rozkývalo a převrhlo mimo trailer. Při pádu se trafo poškodilo a vytekla z něj celá náplň oleje v množství 15 m3. Jednalo se o vysoce rafinovaný speciální olej NYTRO 10 švédské firmy, bez obsahu PCB. Trafo spadlo přímo na vpustˇdešťové kanalizace. Olej vytekl touto kanalizací do melioračního odpadu, kterým protékalo velmi malé množství vody (asi 0,5 l/s) a který je silně zarostlý rákosem. Kanalizace byla asi jeden a půl hodiny po nehodě ucpána a na melioračním odpadu zřídili hasiči dřevěné norné stěny. Olejem bylo zasaženo asi 200 m z tohoto toku. K asanaci byla přizvána firma AGRECO.

Po dalších 300 m ústí meliorační odpad do slepého ramene Labe, kam se olej nedostal. Havárii šetřil OkÚ RŽP Pardubice za účasti ČIŽP OI Hradec Králové, Hasičské záchranné služby a Policie ČR.

Zveřejněno: 09.04.1997 –Admin Administrator ; Přečteno 12285 x
Vytisknout