• Reakce ředitele ČIŽP na výzvu ekologické organizace Zelený kruh k jeho odstoupení

  24.03.2021
  Velmi mě mrzí nejenom za Českou inspekci životního prostředí, ale i osobně, že vyšetřování havárie na Bečvě trvá dlouho. Ale jak jsem už v minulosti řekl, havárii vyšetřuje Policie ČR a ČIŽP nemá žádný vliv na to, jak dlouho to potrvá. Snažíme se o maximální součinnost. Rád bych vyzval všechny, aby svá hodnocení nečinili v rámci neukončené kauzy a to pouze na základě názorů a domněnek některých odborníků a toho, co a jak se píše v médiích. Pokud by se po vyšetření kauzy zjistilo, že inspekce skutečně v něčem pochybila, byla by odpovědnost ředitele na stole.
 • Vyjádření ČIŽP pro další díl pořadu Reportéři ČT vysílaný 15. 3. 2021 - Otrávená řeka VI.

  16.03.2021
  Ve čtvrtek 25. 2. 2021 ve 14:51 hodin byla ČIŽP požádána redaktory ČT (pořad Reportéři) o vyjádření ke zprávě, kterou ten samý den ve 12 hodin odevzdal inspekci profesor Ivan Holoubek. Svoji práci odevzdal na základě objednávky ze strany ČIŽP - „Popis možných variant příčin havarijního znečištění toku Bečvy a návrh doporučení pro úpravy povolených limitů".
 • Reakce ČIŽP na vyjádření profesora Ivana Holoubka v DVTV (5. 3. 2021)

  06.03.2021
  Pouze za snahu o zviditelnění považuje inspekce vyjádření profesora Ivana Holoubka v rozhovoru pro DVTV „Inspekce mi řekla, že není nutné viníka najít“[1], kdy profesor v této souvislosti uvedl: „On se ten člověk už dneska k tomu výroku nezná, ale oni samozřejmě ty záznamy z toho, co kde bylo řečeno, existují…“[2] Nic takového nikdo z inspekce nikdy neřekl, a už vůbec ne v kontextu, který profesor Holoubek prezentuje. V této souvislosti inspekce opětovně pro různé experty opakuje, že ačkoli spolupracuje s Policií ČR na určení viníka, je to vzhledem k trestněprávní povaze případu policie, která se musí první v této souvislosti vyslovit.
 • Prohlášení ředitele ČIŽP ke „kauze Bečva“ + Nejčastější otázky a odpovědi + Mediální výstupy

  07.12.2020
  V souvislosti s „kauzou Bečva“ se ve veřejném prostoru objevuje řada zkratek, neověřených informací, nepodloženého obviňování, a co je horší, také urážek a lží. Nehodlám v rámci tohoto prohlášení opakovaně vyvracet jednotlivé nepravdy, fakta jsou doložitelná a dohledatelná, např. i na našich webových stránkách a v tiskových vyjádřeních. Situace však přesahuje meze a je natolik vyhrocena, že považuji za nutné reagovat.
 • Nedej se plus - nesestříhaný rozhovor pro reportáž + výsledná reportáž

  21.02.2021
  Nesestříhaný rozhovor (natočeno 1. 2. 2021). Výsledná reportáž (vysíláno 21. 2. 2021).
 • Další mýty a fakta k Bečvě - reakce na článek Seznam Zprávy

  11.02.2021
  Reakce na článek Seznam Zprávy - „Inspekce u Bečvy selhala, vládne tam carismus,“ říkají bývalí zaměstnanci. Inspekce nemá ve zvyku ukazovat prstem kolem sebe. V rámci toho, co jí dovoluje běžící trestní vyšetřování policie, se snaží hájit svoji práci. A až to bude plně možné, nebojíme se předložit na stůl kompletní argumentaci. Na základě opakovaných útoků rybářů, starostů Valašského Meziříčí a Hranic a bývalých pracovníků inspekce, je ale třeba některé věci dokola opakovat, uvádět na pravou míru, dementovat a vysvětlovat fakta.
 • Reakce ČIŽP na pořad Reportéři ČT vysílaný 18. 1. 2021

  19.01.2021
  ČIŽP se důrazně ohrazuje proti manipulativním komentářům, které zazněly v rámci pořadu Reportéři ČT na téma Otrávené řeka IV., že by odebrání vzorků po havárii na Bečvě bylo nedostatečné a opožděné. Všechny složky, které byly v době po havárii na místě odebíraly vzorky, včetně ČIŽP. Znovu opakujeme, že svoji práci odvedla inspekce profesionálně a podle platných zákonů.
 • Rozbory vzorků splňovaly limity povolení k vypouštění odpadních vod

  09.12.2020
  Výsledky rozborů vypouštěných odpadních vod, které v místě vyústění odpadních vod z areálu Tesla Rožnov ve Valašském Meziříčí – Juřince odebrali ve středu 2. prosince inspektoři ČIŽP, splňovaly limity povolení k vypouštění odpadních vod. Povolené ukazatele nebyly překročeny.
 • ČIŽP bylo nahlášeno další pěnění Bečvy a několik uhynulých ryb

  02.12.2020
  Ve středu 2. prosince dopoledne bylo České inspekci životního prostředí (ČIŽP) nahlášeno Vodoprávním úřadem Valašské Meziříčí pěnění řeky Bečvy a několik kusů uhynulých ryb. Na místo ihned vyjeli inspektoři z oblastních inspektorátů ČIŽP z Brna a Olomouce. Inspektoři na místě odebrali vzorky, které budou předány do laboratoře k rozborům a provádějí další šetření.
 • Rozbory vody z Bečvy potvrdily nadlimitní výskyt dusitanového dusíku

  30.11.2020
  Výsledky rozborů vody z Bečvy, které v místě vyústění odpadních vod z areálu Tesla Rožnov ve Valašském Meziříčí – Juřince odebrali v úterý 24. listopadu inspektoři ČIŽP, prokázaly zvýšené množství dusitanového dusíku. Výsledky rozborů odebraných vzorků potvrdil i Vodoprávní úřad Valašské Meziříčí.
 • V řece Bečvě byl zjištěn zvýšený výskyt pěny, čeká se na výsledky rozborů

  25.11.2020
  V místě vyústění odpadních vod z areálu Tesla Rožnov ve Valašském Meziříčí – Juřince, byl opět zjištěn na hladině Bečvy zvýšený výskyt pěny. V úterý 24. listopadu v 11:45 hodin byla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) o této situaci informována zástupci Městského úřadu z Valašské Meziříčí. „Inspektoři ČIŽP vyjeli na místo, odebrali vzorky vody a předali je akreditované laboratoři Povodí Moravy v Brně k rozborům. Čekáme na výsledky,“ řekla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.
 • Reakce ČIŽP k dotazům na informační embargo v případě havárie na řece Bečvě

  18.11.2020
  Vyšetřovatel vyzval Ministerstvo životního prostředí i Českou inspekci životního prostředí, aby nezveřejňovaly nové informace k trestnímu řízení či informace, které by mohly mít vztah k trestnímu řízení nebo vedly k zahájení trestního řízení.
 • V řece Bečvě byl zjištěn zvýšený výskyt pěny, čeká se na výsledky rozborů

  30.10.2020
  V místě vyústění odpadních vod z areálu Tesla Rožnov ve Valašském Meziříčí – Juřince, byl zjištěn na hladině Bečvy zvýšený výskyt pěny. V úterý 27. října ve 13:20 hodin byla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) o této situaci informována zástupci vodoprávního úřadu z Valašské Meziříčí. Na místo vyjeli inspektoři ČIŽP z Brna a Olomouce. Hasiči, zástupci vodoprávního úřadu z Valašského Meziříčí i inspektoři ČIŽP odebrali vzorky vody. Na místě byla přítomna i policie. „Odebrali jsme několik vzorků a předali je akreditované laboratoři Povodí Moravy v Brně k rozborům. Čekáme na výsledky,“ řekla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. ČIŽP pokračuje v šetření příčiny a zdroje kontaminace, ve spolupráci s vodoprávním úřadem monitoruje řeku a vzájemně si vyměňuje informace s ostatními složkami.
 • Rozbory vody z Bečvy potvrdily nadlimitní výskyt niklu

  30.10.2020
  Výsledky rozborů vody z Bečvy, které v místě vyústění odpadních vod z areálu Tesla Rožnov ve Valašském Meziříčí – Juřince odebrali v úterý 27. října odpoledne inspektoři ČIŽP, prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů.
 • Masivní úhyn ryb v řece Bečvě způsobil kyanid, inspektoři ČIŽP a policie šetří možného původce

  24.09.2020
  Podle laboratorních analýz několika nezávislých laboratoří způsobil masivní úhyn ryb, který byl nahlášen v neděli mezi Choryní a Hranicemi na Moravě v Bečvě, kyanid. Jediným účinným opatřením je snížení koncentrace kyanidu zvýšením průtoků v tocích upouštěním z vodních nádrží. Policie nadále šetří možného znečišťovatele vodního toku. Spolupracuje kromě jiných složek také s inspektory České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Brno a Olomouc.