Světová premiéra televizních spotů s Harrisonem Fordem o nelegálním obchodu s volně žijícími živočichy

Harrison_Ford_1.jpg

Při příležitosti Světového dne životního prostředí 5. června byly oficiálně zveřejněny 3 TV spoty s Harissonem Fordem, které mají upozornit na nelegální obchodování se zvířaty. Televizní spoty byly vytvořeny organizací CAWT (Coalition Against Wildlife Trafficking).  Snímky byly rovněž promítány v Americkém centru v české premiéře, kde zástupkyně velvyslance Mary Thompson-Jones ve svém úvodním projevu zdůraznila: "Zločin se zvířaty se stal, stejně jako ostatní organizovaný zločin, celosvětovým problémem. Ovlivňuje a dotýká se nás všech, ať už v té či oné formě, a to vlády nevyjímaje. Obchod se zvířaty není pouze o exotických zvířatech, jedná se o ekonomický rozvoj, právní normy, veřejné zdravotnictví, bezpečnost, druhovou rozmanitost a princip udržitelnosti."

Harrison Ford, renomovaný herec, se uvolnil na několik hodin ze svého nabitého programu, aby mohl natočit informační spoty pro organizaci proti obchodu se zvířaty CAWT. Snímky jsou veřejným apelem k zastavení nelegálního obchodu se zvířecími předměty.Nezákonný trh se zvířaty a zvířecími produkty je určován nekontrolovatelnou poptávkou po exotických zvířatech, neobvyklých pokrmech, trofejích a tradiční medicíně zejména v Číně a ve Spojených státech amerických. Obrat černého trhu se zvířaty se pohybuje kolem 10 miliard dolarů ročně a svou velikostí tak konkuruje trhu s drogami a zbraněmi. Obchoduje se s mnoha živočišnými druhy včetně tygrů a slonů, kteří jsou již na pokraji vyhubení. Ministerstvo zahraničí USA vytvořilo koalici CAWT ve spolupráci s vládními organizacemi a asociacemi ochrany přírody, jejichž cílem je snížit poptávku po těchto produktech prostřednictvím vzdělávání, školení a spolupráce na regionální úrovni.

"Když přestane obchodování, může přestat i zabíjení" je nové agitační sdělení . "Nikdy nekupujte nelegálně vyrobené předměty z volně žijících živočichů. Když přestane obchodování, může přestat i zabíjení, "říká Ford, obklopen turistickými suvenýry vyrobené z ohrožených zvířat. "Tyto předměty mohou vypadat na první pohled, že nejsou živočišného původu, ale nenechte se zmást. Zvíře bylo zabito pro výrobu tohoto zboží ". 

    NDVD_000_2.jpg

"Tenká linie odděluje kupujícího od vraha," říká Ford v jednom z prohlášení. 

NDVD_004_2.jpg

"Přesto děkuji, raději mi pošlete pohled”, říká Ford, když odhazuje stranou botu z hadí kůže.

   

   

   Níže jsou zde uvedeny 3 spoty s titulky v češtině (© ČIŽP), v níž Harrison Ford hovoří proti obchodování s volně žijícími živočichy (v souborech .wmv). Po kliknutí na obrázek se zobrazí větší video (cca. 2,9-3,3 MB ve Windows Media Video 9, velikost 720x480), než po kliknutí na text pod obrázkem (cca. 1,3-1,7 MB ve Windows Media Video 8, velikost 320x240).

 NDVD_010_3.jpg

Situace   

NDVD_012_3.jpg

 Suvenýr   

 NDVD_013_3.jpg

 Nevěřte tomu

   

   

 

 

 

 

 

 

 

 

Zveřejněno: 11.10.2008 – Jan Beneš, Mgr. ; Přečteno 16745 x
Vytisknout